Mýty a fakty o tehotenskej cukrovke

31.03.2021

Vaše telo počas materstva prechádza mnohými zmenami. Jednou zo zmien, ktoré ženy počas tehotenstva zažívajú pomerne často, je problém s odbúravaním cukrov.

Často sa označuje ako gestačný diabetes. Existuje však veľa mylných informácií a niekedy môže byt ťažké rozpoznať, čo je pravda a, čo nie. Čo potrebujete vedieť o cukrovke v tehotenstve?

Mýty a fakty

MÝTUS 1: Tehotenská cukrovka vždy po narodení dieťaťa zmizne

Väčšina mamičiek s tehotenskou cukrovkou sa po narodení dieťaťa vráti do normálu. Gestačný diabetes sa vyskytuje iba v tehotenstve a je jediným typom cukrovky, ktorý môže trvale ustúpiť. 

MÝTUS 2: Je to vaša chyba, že máte cukrovku v tehotenstve

Nie! Ako autoimunitné ochorenie je cukrovka úplne nepredvídateľná. Aj, keď je pravda, že strava a životný štýl môžu prispieť k rozvoju cukrovky, avšak existuje aj genetická zložka cukrovky, za ktorú nemožno človeka jednoducho viniť.

MÝTUS 3: Ak budete správne jest a cvičiť, nebude musieť brat' inzulín

Matky, ktoré trpia a trpeli cukrovkou už pred tehotenstvom budú musieť brať inzulín. Matka s tehotenskou cukrovkou môže vyžadovať inzulín, ak liečba tehotenskej cukrovky pomocou diéty a cvičenia nezlepšia jej stav.

MÝTUS 4: Dieťa bude mať automaticky cukrovku

U dieťaťa matky s cukrovkou sa častejšie vyskytujú prípady nízkej hladiny cukru v krvi aj po narodení. Mnoho mamičiek predpokladá, že to znamená, že dieťa má cukrovku. Avšak aj deti matiek bez cukrovky majú občas po narodení nízku hladinu cukru v krvi! Dieťa matky s cukrovkou má stále funkčný pankreas a či sa cukrovka niekedy v budúcnosti dieťaťa vyskytne, ukáže iba genetika a čas.

MÝTUS 5: Príznaky cukrovky spozorujete hneď

Nemusí to byt' vždy tak. Príznaky tehotenskej cukrovky nie sú vždy badateľné. Choré mamičky nepociťujú žiadne príznaky cukrovky, ktoré by jednoznačne signalizovali zvyzenu hladinu cukru v krvi. Preto by každá žena, mala kontaktovať svojho gynekológa a nechať si urobiť test. 

 

Zažili ste tehotenstvo s cukrovkou? Aké mýty boli povedané vám?