Články

22.10.2021

Prvý deň v novom zamestnaní je pre väčšinu veľmi stresujúci a hektický deň. Totiž, prvýkrát sa stretnete so svojim pracovným prostredím, kolegami a hlavne dostanete inštrukcie k svojej prái, ktorú budete rozbiť každý deň. Množstvo informácií, očakávaní a nervozity. Skvelý prvý dojem chceme urobiť všetci - na čo by sme sa mali sústrediť? 

12.10.2021

Finančná gramotnosť je veľmi podstatná vec do života, ako pre začínajúcich brigádnikov, tak pre dospelých. Zoznamovanie sa s peniazmi už v mladom veku pomáha i rozumnejšiemu narábaniu s nimi v dospelosti. Finančná gramotnosť teda riešiť rôzne témy ohľadom hospodárenia s financiami. 

06.10.2021

Predaj cez internet je v súčasnej dobe veľmi obľúbeným spôsobom nakupovania. Či už je to predaj elektroniky, hračiek alebo oblečenia, na trhu je veľké množstvo týchto e shopov. Ponúkajú mnoho výhod. Nemusíme sa tlačiť v preplnených centrách a takmer všetko si vieme zaobstarať aj z pohodlia domova.

 

Chystáte sa obchodovať s potravinami? Keďže potravinový segment nie je tak rozsiahly, predaj potravín cez eshop sa môže javiť ako skvelá možnosť presadiť sa. Čo by ste mali vedieť o predaji potravinových výrobkov formou e-shopu na území Slovenska?

Základné náležitosti

V prvom rade je potrebné vybaviť si oprávnenie podnikať, či už živnostenské oprávnenie alebo založiť firmu.

 

Ďalej potrebujete vydanie rozhodnutia o uvedení priestorov do prevádzky, o ktoré je potrebné požiadať Regionálny úrad verejného zdravotníctva. Prevádzkovými priestormi v tomto prípade bude sklad, kde budete mať dostatok miesta na predávané potraviny.

 

Na predaj potravín je potrebné mať zdravotný preukaz (zdravotná spôsobilosť), ktorý vám za poplatok vydá váš obvodný lekár. Taktiež musíte preukázať odbornú spôsobilosť (hygienické minimum).

 

Nezabudnite oznámiť svoje podnikanie na Štátnej veterinárnej a potravinovej správe. Zaregistrovať sa musíte, ak poskytujete výrobu, spracovanie, distribúciu alebo predaj potravín.

Informácie v e-shope

Na vašom e-shope musíte mať jasne uvedené identifikačné a vaše kontaktné údaje (obchodné meno, sídlo subjektu, kontaktný mail alebo telefón, IČO, IČ DPH, číslo registra, orgán dozoru), obchodné, platobné, dodacie a reklamačné podmienky, informácie o ochrane osobných údajov a súboroch cookies.

Popis potravín

Čo sa týka informácií o jednotlivých potravinách, tu nesmie chýbať presný názov potravín, cena, zloženie, či sú tu bio potraviny, minimálna trvanlivosť, krajina pôvodu, hmotnosť, záručná doba alebo podmienky skladovania. Všetky povinné informácie je potrebné uviesť aj na obal potraviny, a to v slovenčine. Je zakázané meniť, odstraňovať a zakrývať údaje, ktorú sú na pôvodnom obale.

Na čo si dávať pozor

 • Vo vašom eshope nesmiete predávať potraviny, ktoré sú neznámeho pôvodu a po uplynutí dátumu spotreby a dátumu minimálnej trvanlivosti.

 • Musíte dodržiavať všetky zdravotné a bezpečnostné predpisy.

 • Odporúčame vám informovať sa o povinnosti pre získanie certifikácie na výrobky.

 • Buďte iní. Odlíšte sa od vašej konkurencie napríklad pridaním rôznych dobrých receptov na vašom eshope.

29.09.2021

Online školenie je pre každého, kto baží po vedomostiach. Pre študentov sú skvelým spôsobom doučovania, pre zamestnancov jednoduchý spôsob zaškolenia a pre nezamestnaných možnosť rekvalifikácie a nájdenia lepšej práce než predtým.

28.09.2021

Rebriny určite poznáte z každej školskej telocvične. No nielen tam. Rebriny ponúkajú dnes široké využitie v rehabilitačných centrách, ale v domácnosti mnohých športovcov. Keďže na nich môžete vykonávať rôzne cviky, ponúkajú skvelé výhody.

 

Ako vám cvičenie na rebrinách môže pomôcť zlepšiť si vašu kondíciu, posilniť svalstvo a vaše zdravie?

Čo sú to rebriny?

Rebriny sú zariadenia, ktoré je inštalované na pevnom podklade, najčastejšie však na stene. Ich pevnú konštrukciu tvoria dve zvislé tyče a niekolko pozdĺžnikov v vodorovnej polohe.

Ponuka rebrín je široká a líšia najmä výbavou a materiálom. Záleží teda na tom ktorý druh svalstva chcete posilňovať.

Výhody cvičenia na rebrinách

Hlavným dôvodom, prečo s cvičením najčastejšie začíname, je snaha zlepšiť fyzickú kondíciu. Rebriny slúžia, ako cvičebná pomôcka na precvičenie celého tela a využijete ich pri rozcvičke či strečingu a spevníte si svaly celého tela. Pre zdravé športovanie, je samozrejme potrebné zvoliť si správe zostavy cvikov.

 

Pravidelný pohyb je tým najlepším spôsobom, ako posilniť nielen telo a organizmus, ale aj myseľ. Pravidelné cvičenie vám pomôže spaľovať kalórie, posilniť svalovú hmotu, posilniť imunitný systém a tónovať postavu.

Rebriny na cvičenie môžu pomôcť:

 • Pacientom, ktorí sa zotavujú po náročnom operačnom zákroku alebo obmedzenej aktivite svalových partií, ako napríklad zlomeniny.

 • Znovu nabudit' svalovstvo, ktoré ste dlhšiu dobu nepoužívali, ako aj zvýšiť ich elasticitu.

 • Ľuďom, ktorí majú problémy s chrbticou.

 

Okrem iného je cvičenie na rebrinách vhodné ako pre začiatočníkov tak aj pokročilých.

 

Tip: Myslite na to, že ku športu neodmysliteľne patrí aj zdravá výživa.

 

Medzi najväčšie výhody rebrín patrí určite spomínaná univerzálnosť, sú teda vhodné na akékoľvek cvičenie a precvičenie takmer celého tela. Veľkou výhodou je aj priestorová nenáročnosť rebrín a vďaka ich kolmému umiestneniu im určite nájdete miesto v každej domácnosť. Keďže sú cenovo dostupné, nemusíte míňať zbytočné peniaze sa permanentku do fitness centra. 

 

23.09.2021

Začiatok školského roka môže byt' pre deti veľmi vzrušujúci. Najmä, čo sa týka prváčikov. Pri zápise do školy, deti väčšinou dostanú zoznam vecí, ktoré budú potrebovať. Ako by mala vyzerať základná výbava pre školáka?

Školská taška, aktovka

Výber vhodnej tašky je dôležitý. Aj keď už na trhu existuje obrovská ponuka, je potrebné prihliadať aj na cenu, kvalitu, životnosť, zdravotné hľadisko, ale aj váhu a veľkosť tašky. Taška by nemala zaťažovať chrbticu. Najlepšie urobíte ak budete tašku kupovať spolu s deťmi, aby si ju mohli vyskúšať.

 

Tip: Označte dieťaťu tašku a školské potreby menovkou. Pre bezpečnosť nielen na cestách nezabudnite školákovi nažehliť nažehlovacie samolepky.

 

Na vyplnenie voľného času môžete deťom zakúpiť hovoriace knihy.

Peračník

Kúpiť môžete plný alebo prázdny peračník. Peračník plný ceruziek, farbičiek či fixiek vám uľahčí ďalšie zháňanie potrieb. Do prázdneho peračníka však môžete vložiť všetko, čo uznáte za vhodné. Čo by mal peračník pre prváka obsahovať.

 • pero

 • ceruzky

 • fixky, farbičky

 • guma

 • strúhadlo

 • pravítko

 • nožnice

Výbava na telesnú výchovu

Oblečenie na telesnú výchovu by mal zahŕňať tepláky, no nie veľmi hrubého materiálu a pre dievčatá pokojne aj legíny. Nezabudnite na tričko s dlhým a krátkym rukávom, teplákovú bundu, ponožky a tenisky, ktoré sú pevné a stabilné.

Vrecúško na telesnú odporúčame zvoliť zo vzdušného materiálu, keďže v ňom môžu skončiť spotené veci. 

Pomôcky na výtvarnú výchovu

Deti milujú kreatívne činnosti, preto v prvom rade myslite na oblečenie. Úplne postačí aj staré tričko alebo košeľa. Veľmi praktický je obrus z igelitu, nádoba na vodu, štetce, vodové a temperové farby. Vrecúško na výtvarné pomôcky, zvoľte také, ktoré sa dá ľahko umyť a neprepúšťa vodu. 

Prezuvky

Prezúvky by mali byť praktické, pevné a z priedušného materiálu. Neodporúčame šľapky, radšej klasické prezuvky s gumenou podrážkou alebo pevné sandále. 

Hygienické potreby

Hygienický balíček by mal obsahovať papierové vreckovky, toaletný papier, mydlo a menší uteráčik.

 

Tip: Školákovi môžete kúpiť aj peňaženku, aby si mal kam uložiť peniažky na občerstvenie, obedy či školský výlet.