Inzercia: Darujem...

18.02.2015

Veľmi vyhľadávanou, najmä zo strany záujemcov je inzercia, v ktorej inzerent daruje veci, o ktoré už nemá záujem, ale v prípade darovania zvierat aj nemožnosť sa o ne ďalej starať z dôvodu sťahovania, choroby, alergie a pod. Takáto inzercia formou darovania má svoje opodstatnenie – veľa vecí, ktoré vám už mesiace, či roky ležia doma, sa môžu niekomu zísť, hoci pre vás už nemajú využitie. Zrazu príde moment, kedy sa idete sťahovať, či potrebujete v byte / dome viac priestoru a nastáva problém. Môže ísť o prebytočný nábytok, elektroniku, knihy a pod. 

Darovanie – pozor na skryté chyby!

V tomto prípade sa oplatí skôr vytvoriť inzerát zadarmo, v ktorom uvediete, že dané veci darujete – najčastejšie za odvoz. Záujemca tak hradí jedine náklady za dopravu, resp. si ju zaobstará vo vlastnej réžii. Vy ste sa tak zbavili, pre vás nepotrebných vecí, pomohli ste novému majiteľovi a vás to nič nestálo. Obe strany tak zostávajú spokojné, čo by malo byť výsledkom každého obchodu.

Pri darovaní si treba však dať pozor na to, čo ponúkate. Nemalo by ísť o predmety, ktoré nielen že nevyužijete, ale mohli by spôsobovať novému majiteľovi nepríjemnosti, majú nejaké skryté chyby, ktoré na prvý pohľad majiteľ nemôže odhaliť. Na všetky takéto nedostatky treba majiteľa vopred upozorniť a ten sa rozhodne, či má o danú vec napriek tomu záujem, alebo nie. Najlepšie je to uviesť ešte do inzerátu, aby nedošlo k zbytočnému mareniu vášho času aj času záujemcov.

Ako to je s darovaním zvierat

Samostatnou kategóriou inzercie, pri ktorej treba byť obzvlášť  opatrný je inzercia zvierat zadarmo. Pri tejto inzercii by mal byť opatrný ako darujúci, tak aj prijímateľ. Keďže ide o živého tvora, nemali by ste s ním v žiadnom prípade zaobchádzať ako s neživou vecou. Dôvodom pre darovanie by v žiadnom prípade nemala byť  agresivita, či nevychovanosť zvieraťa (takéto problémy treba riešiť u odborníkov). Dobrým dôvodom je nemožnosť sa ďalej o zviera starať z dôvodu odsťahovania sa, nedostatku času, či iných povinností, ktoré sa nedajú spojiť so starostlivosťou o domáce zvieratá. V tomto prípade je naozaj lepšie darovať ho niekomu, kto bude mať toľko času, koľko to ktoré zviera potrebuje a bude mu venovaná dostatočná pozornosť. Najmä v prípade inzercie psov sa stáva, že aj nový majiteľ veľmi rýchlo stratí trpezlivosť  a nové zviera tak nemá vhodné podmienky ani v novom prostredí.